Kuchnia bułgarska

Bułgaria w ostatnich latach stała się atrakcyjnym i bardzo popularnym kierunkiem turystycznym, zwłaszcza wśród Polaków. Niskie ceny panujące w Bułgarii sprzyjają wypoczynkowi na wysokim poziomie. Jadąc do Bułgarii można skosztować przysmaków tamtejszej kuchni, która na pewno zaskoczy niejednego smakosza.

Bułgaria | Bułgarska Musaka/Moussaka
Bułgaria | Bułgarska Musaka/Moussaka (by ciroboro-cdd)

Kuchnię bułgarską należy zaliczyć do typowej kuchni bałkańskiej, w której zaznaczyły się wpływy kulinarne z Turcji i Grecji.

W języku bułgarskim istnieje powiedzenie Dobrata chrana sama se chwali – „Dobre jedzenie samo się chwali”, które oddaje ducha kulinarnej tradycji tego bałkańskiego kraju.

Kuchnia bułgarska jest niezwykle urozmaicona, choć dla turystów może ona okazać się nieco zbyt pikantna i ostra. Bułgarzy lubują się w przyrządzaniu potraw z użyciem czosnku, mleka, jogurtu i bardzo ostrej papryczki, zwanej tu – luta czuszka. Papryka jest tu używana nawet jako przekąska przy piciu regionalnego trunku alkoholowego – rakiji.

Niemalże do wszystkiego w kuchni bułgarskiej dodaje się pomidory w każdej postaci.

Tradycyjne przyrządzanie potraw przebiega niczym swoisty rytuały. Wszystko ma tu swój czas, miejsce no i oczywiście sposób przyrządzania.

W kuchni bułgarskiej bardzo rzadko można spotkać się z potrawami mącznymi – Bułgarzy w ogóle nie jedzą gotowanego ciasta, a więc nie spróbujemy tam pierogów, czy innych gotowanych klusek z ciasta. Kuchnia tego kraju wykorzystuje przede wszystkim ogromne ilości warzyw, które stosuje się do przygotowania wszelakich sałatek i surówek, uważanych niejako za wizytówkę kuchni bułgarskiej.

Któż z nas nie zna sałatki szopskiej? Można ją zamówić w zdecydowanej większości kafejek i restauracji w całej Bułgarii. Warzywa w tym kraju cechuje ogromna różnorodność, są one inne o każdej porze roku, a zatem inne sałatki i surówki podaje się w Bułgarii latem, wiosną, a jeszcze inne jesienią i zimą.

Bułgaria | Na bułgarskich stołach królują papryki i pomidory
Bułgaria | Na bułgarskich stołach królują papryki i pomidory (by Alesist)

Podstawowe, tkwiące głęboko w tradycji bułgarskiej dania nigdy nie mają słodkiego smaku. Nie dotyczy to oczywiście deserów, dla których przepisy bywają nader pomysłowe, czego przykładem może być ciastko z makaronu zalanego gęstym, bardzo słodkim syropem.

Bułgarzy do każdego posiłku podają chleb, który jest tu spożywany w dużych ilościach i praktycznie do wszystkich dań, z deserem włącznie. Należy zwrócić uwagę na sam fakt spożywania chleba, bowiem Bułgarzy nie gryzą trzymanej w dłoni kromki chleba, a łamią go i po kawałku wkładają do ust. Kromka chleba spoczywa wówczas na brzegu talerza.

Podstawą w jadłospisie każdego Bułgara są czorby, giuwecze i musaki. Obcobrzmiące wyrazy oznaczają oczywiście specjały kuchni bułgarskiej.

Czorby to nic innego, jak tradycyjne starobułgarskie zupy, które są bardzo gęste i pikantne. Mogą być one podawane zarówno na zimno, jak i na gorąco.

Gjuwacze z kolei są daniami mięsnymi, które przyrządzane są z młodych, ale bardzo tłustych mięs. W trakcie przygotowania samej potrawy nie dodaje się już dlatego żadnego innego tłuszczu. Najczęściej w roli owego mięsa występuje baranina, którą należy umiejętnie poddusić z drobno pokrajaną cebulką i pomidorami. Potrawę piecze się następie w piecu z dodatkiem odpowiednich przypraw.

Musaki są uznawane za zdecydowanie najbardziej smaczne potrawy, które zaspokoją nawet najbardziej wybredne podniebienia. Są one rodzajem zapiekanki, złożonej z warzyw, ugotowanego ryżu i tłuszczu. Na wierzchu potrawę polewa się jajkiem roztrzepanym z mlekiem, która ścina się tworząc w piecu chrupiącą skórkę.

W kuchni bułgarskiej przyrządza się wszelkiego rodzaju mięsa, a najbardziej powszechnym sposobem ich przygotowania jest ruszt, czyli skara.

Posiłki w kuchni bułgarskiej pełnią bardzo ważną rolę społeczną. Obiady i kolacje w tradycyjnym bułgarskim domu spożywane są w obecności całej rodziny. Może też z tego powodu posiłki trwają w Bułgarii tak długo. Wystawny bułgarski obiad rozpoczyna się od podania świeżej sałatki i kieliszka rakiji, następnie podawana jest czorba, czyli zupa. Kolejno Bułgarzy podają dania główne, które konsumuje się popijając bułgarskim winem. Uczta obowiązkowo kończy się  słodkim deserem.

Bułgaria | W kuchni bułgarskiej widoczne są wpływy tureckie i greckie
Bułgaria | W kuchni bułgarskiej widoczne są wpływy tureckie i greckie (by Gatanass)

Bułgarskie wina

Bułgarskie wina są znane zarówno w Europie, jak i poza jej granicami. Wina z tego kraju są niedrogie, ale doskonałe. Można wymienić co najmniej kilkadziesiąt gatunków wyśmienitych bułgarskich win, m. in.: Cabernet Sauvignon (wino czerwone), Gymza (wytrawne, czerwone wino), Chardonnay (wino białe), Tamianka (wytrawne, białe wino).

Bułgarskie wina charakteryzują się bogatym bukietem smakowym. Na pewno każdy znajdzie taki rodzaj wina, który będzie mu smakował.

Rakija

Wśród trunków alkoholowym najczęściej w Bułgarii pije się rakiję, czyli alkohol zbliżony smakiem do bimbru lub brandy.

Stolica Bułgarii: Sofia
Powierzchnia: 110 910 km²
Liczba mieszkańców: 7,2 mln
Waluta: lewa (BGN) (sprawdź kurs lewa)
Język urzędowy: bułgarski

Bułgaria - flaga Bułgarii

Bułgaria - godło Bułgarii